Published On: Mar, Sht 3rd, 2013

Historia e pazakontë e një të burgosuri lufte

10Një ushtar britanik, që u lirua nga një kamp me të burgosur të Luftës së Parë Botërore në Gjermani për të parë nënën që po i vdiste, e mbajti premtimin e dhënë ndaj Perandorit gjerman dhe u kthyer sërish në burg.
Siç raporton Daily Mail, kapiteni Robert Campbell, 29 vjeç, u kap nga forcat gjermane pak pasi Britania i shpalli luftë Gjermanisë në korrik të vitit 1914.
Por pas dy vitesh qëndrim në burgun e Magdeburg, ai mori një lajm se mamaja e tij, Louise ishte duke vdekur.
Ai i shkroi një letër Perandorit Wilhelm II, duke iu lutur që ta lejonte të shkonte në shtëpi për të parë mamanë edhe njëherë.
Për çudi, lideri gjerman i dha lejen e kërkuar, duke e lënë të lirë oficerin britanik për dy javë, me kusht që të kthehej.
E vetmja garanci ishte fjala e tij si oficer.
Ai u kthye në shtëpi dhe kaloi një javë në dhjetor të vitit 1916 me mamanë që po vdiste nga kanceri.
Më pas ai e mbajti premtimin dhe u kthye në burg, ku edhe qëndroi deri në vitin 1918, kur mbaroi edhe lufta.
Historia e jashtëzakonshme është zbuluar nga historiani Richard Van Emden, 48 vjeç.

Comments are closed.

Translation

 Edit Translation
by Transposh - translation plugin for wordpress

Lajmet ne Andorid!

Te gjitha lajme ne telefonin tuaj Andorid!
Kliko DOWNLOAD Nese ke telefon te mire!
Close
MIRE SE VINI!
Kliko FOLLOW per lajmet e reja - Faleminderit !

Gazeta Shqip Online located at 511/67 Prishtine , Prishtine, PR . Reviewed by 3481 customers rated: 4 / 5
Page Speed 218 queries in 1254 seconds.